Air Products (NYSE: APD) kompaniyasi dunyodagi yetakchi sanoat gaz ishlab chiqaruvchilaridan biri hisoblanib, bozorda 80 yildan ko'proq vaqt davomida faoliyat yuritmoqda. Kompaniyaning asosiy faoliyati - atmosfera va texnologik gazlarni ishlab chiqarish va turli tarmoqlar, jumladan, neftni qayta ishlash va neft kimyosi, metallurgiya, elektron sanoat va oziq — ovqat va ichimliklar ishlab chiqarish uchun tegishli asbob-uskunalar ishlab chiqarishdan iborat. Air Products kompaniyasi, shuningdek, dunyodagi yetakchi suyultirilgan tabiiy gazni qayta ishlash texnologiyasi va unga tegishli uskunalarni yetkazib beruvchi hisoblanadi.
2019 yilda "Air Products" kompaniyasi Markaziy Osiyoda o'z faoliyatini boshladi. "Air Products" ning O'zbekistondagi vakolatxonasi Toshkent shahrida Markaziy ofisini ochdi. O'zbekiston Respublikasida sanoat gazlariga bo'lgan ehtiyoj ortib borayotganini ta'minlash maqsadida Mosan Gaz qo'shma korxonasi ro'yxatdan o'tkazildi.
Air Products O'zbekistonda sanoat gaz kompleksini sotib olish, egalik qilish va faoliyat yurutish arafasida.
Air Products kompaniyasi O'zbekiston Respublikasi hukumati va "O'zbekneftgaz" AJ ("UNG") bilan Qashqadaryo viloyatida tabiiy gazni qayta ishlash korxonasini sotib olish, egalik qilish va ulardan foydalanish bo'yicha 1 milliard AQSh dollariga teng investitsiya shartnomasini imzoladi.
Tabiiy gazni qayta ishlash va sintetik gazga aylantirish sanoat kompleksi UNG davlat energetika kompaniyasining ko'p milliard dollarlik korxonasining ajralmas qismi bo'lib, gazni qayta ishlab suyuqlikka aylantiruvchi - dunyodagi eng zamonaviy elektr stantsiyalaridan biridir.
Air Products kompaniyasining sanoat gazi sohasidagi asosiy biznesi va talablariga to'liq mos keladigan loyihasi UNG - ga arzon narxlardagi yuqori toza yoqilg'i ishlab chiqarishga, O'zbekiston Respublikasiga esa energiya ishlab chiqarish va jamiyat ehtiyojlarini qondirishga e'tibor qaratish imkonini beradi.
O‘zbekistondagi eng yirik va barqaror suyuq CO2 ishlab chiqarish korxonasi
Air Products O‘zbekiston Respublikasidagi “Navoiyazot” kimyo majmuasi negizida yuqori tozalikdagi suyuq karbonat angidrid (LCO₂) ishlab chiqarish bo‘yicha o‘zining ilk zavodini tashkil etishga 17,5 million AQSh dollaridan ortiq sarmoya kiritdi. Ushbu ishlab chiqarish jarayoni CO₂ chiqindilarini sezilarli darajada kamaytiradi – loyiha davomida deyarli bir million tonna karbonat angidrid atmosferaga chiqishining oldi olinadi.
O'zbekiston Respublikasida sanoat gazlarini yetkazib berish
Biz loyihani spetsifikatsiyalarga muvofiq bajarishimiz yoki buyurtmachilarimizning ehtiyojlariga qarab standart yechimlarni taklif qilishimiz mumkin.
• Havo taqsimlovchi qurilmalarini (HTQ) mijozlar ixtisosligiga muvofiq qurish.
• Buyurtmachilarning mavjud yoki rejalashtirilgan sanoat ob'ektlariga osongina integratsiya qilingan sanoat gazlarini ishlab chiqarish uchun to'liq modulli qurilmalar shaklidagi standart yechimlari.
Ma'lumot uchun biz bilan bog'lanishingiz mumkin.
Yuqori unumli havo taqsimlovchi qurilmalari (HTQ)
Buyurtmachilarning ehtiyojlariga qarab, Air Products kislorod, azot, argon va noyob gazlarni ishlab chiqarish uchun havo taqsimlovchi qurilmalar (HTQ). bilan ta'minlaydi. Buyurtmachilarning talabiga binoan umumiy ishlab chiqarish quvvati kuniga bir necha yuz tonnadan tortib undanda yuqori ko'lamda ishlab chiqarishgacha.
Air Products PRISM ® sanoat gazlarini ishlab chiqarish qurilmalari
Bundan tashqari, buyurtmachilarning mavjud yoki rejalashtirilgan sanoat ob'ektlariga osongina integratsiya qilinadigan to'liq modulli qurilmalardan tashkil topgan Standart yechimlarni taklif etamiz.
KISLOROD ishlab chiqarish
Air Products PRISM® kislorodni ishlab chiqarish tizimi:
• Vakuum qisqa aylanish adsorbsiyasi (VQAA) texnologiyasiga asoslangan generatorlar
AZOT ishlab chiqarish
Air Products PRISM® azonni ishlab chiqarish tizimi:
• Qisqa aylanish adsorbsiyasi (QAA) texnologiyasiga asoslangan generatorlar
• Kriogen generatorlar
• Мемbranalar
VODOROD ishlab chiqarish
Air Products PRISM® vodorodni ishlab chiqarish tizimi, shuningdek, texnologik gazlarni qayta tozalash:
• Qisqa aylanish adsorbsiyasi (QAA) texnologiyasiga asoslangan vodorodni qayta tozalash tizimi
• Metanning bug' reformingini o'rnatish(SMR)
• Membrana texnologiyasi asosida vodorodni ajratish bloklari
• Elektrolizerlar
Buyurtmachilar maydonida Air Products ning gaz ishlab chiqarish uchun qurilmalari ko'lami turli shakllarda — to'liq membrana tizimlaridan kriogen o'simliklargacha amalga oshiriladi. Shunday qilib, soflik darajasi — 95%, 99,5% yoki 99,9995%, gaz turi — kislorod, azot yoki vodorod va talab etilayotgan ishlab chiqarish quvvati — past yoki juda yuqori bo'lishidan qat'i nazar, bizning texnologiyalar va tajriba ishonchli va tejamli gaz etkazib beradi.

Компания Air Products (NYSE: APD) входит в число ведущих мировых производителей промышленных газов и работает на рынке уже более 80 лет. Основное направление деятельности компании — производство атмосферных и технологических газов и сопутствующего оборудования для различных отраслей, включая нефтепереработку и нефтехимию, металлургию, электронную промышленность и производство продуктов питания и напитков. Компания Air Products также является ведущим мировым поставщиком технологий переработки сжиженного природного газа и сопутствующего оборудования.
2019 году компания Air Products начала свою деятельность в Центральной Азии. Открыто представительство Air Products в Узбекистане с центральным офисом в городе Ташкент. Зарегистрировано совместное предприятие Mosan Gaz с целью обеспечения растущей потребности в промышленных газах в Республике Узбекистан.
Air Products приобретет, будет владеть и эксплуатировать промышленный газовый комплекс в Узбекистане
Air Products подписала инвестиционное соглашение с Правительством Республики Узбекистан и АО “Узбекнефтегаз” ("UNG") о приобретении, владении и эксплуатации установки по переработке природного газа в синтетический газ в Кашкадарьинской области, Узбекистан, за 1 миллиард долларов США.
Промышленный комплекс по переработке природного газа в синтетический газ является неотъемлемой частью многомиллиардного предприятия государственной энергетической компании UNG по переработке газа в жидкость - одной из самых современных энергетических установок в мире.
Проект, который полностью соответствует основному бизнесу и компетенциям Air Products в области промышленного газа, позволит UNG сосредоточиться на производстве недорогого топлива высокой чистоты, а Республике Узбекистан - на удовлетворении растущего производства энергии и потребностей общества.
Крупнейшее и наиболее устойчивое производство жидкого CO2 в Узбекистане
Air Products инвестировала более 17,5 миллионов долларов США в создание первого для компании в Республике Узбекистан производства высокочистого жидкого углекислого газа (LCO2) на базе химкомплекса “Навоиазот”. За весь срок службы проекта завод предотвратит выброс почти одного миллиона тонн CO₂ в атмосферу.
Поставка промышленных газов в Республике Узбекистан
Мы можем выполнить проект в соответствии со спецификациями или предложить стандартное решение, в зависимости от потребностей наших заказчиков.
• Строительство воздухоразделительных установок (ВРУ) в соответствии со спецификацией заказчиков.
• Стандартные решения в виде комплектных модульных установок по генерации промышленных газов, которые легко интегрируются в существующие или планируемые промышленные объекты заказчиков.
Для получения дополнительной информации и референсов, пожалуйста, свяжитесь с нами.
Воздухоразделительные установки высокой производительности
В зависимости от потребностей заказчиков Air Products поставляет воздухоразделительные установки (ВРУ) для производства кислорода, азота, аргона и редких газов. Начиная с установок с суммарной производительностью от несколько сотен тонн в сутки до крупнотоннажного производства по требованию заказчиков.
Установки по генерации промышленных газов Air Products PRISM®
Мы, также, предлагаем стандартные решения, представляющие собой комплектные модульные установки, которые легко интегрируются в существующие или планируемые промышленные объекты заказчиков.
ПРОИЗВОДСТВО КИСЛОРОДА
• Генераторы на базе технологии вакуумной короткоцикловой адсорбции (ВКЦА)
ПРОИЗВОДСТВО АЗОТА
• Генераторы на базе технологии короткоцикловой адсорбции (КЦА)
• Криогенные генераторы
• Мембраны
ПРОИЗВОДСТВО ВОДОРОДА
• Системы доочистки водорода на базе технологии короткоцикловой адсорбции (КЦА)
• Установки парового риформинга метана (SMR)
• Блоки выделения водорода на базе Мембранной технологии
• Электролизеры
/Images/969x646/ap013582-PRISM-gas-generation-system
Установки Air Products для производства газа на площадке заказчика
Установки Air Products для производства газа на площадке заказчика реализуются в разных формах — от комплектных мембранных систем до криогенных установок. Таким образом, вне зависимости от того, какой уровень чистоты необходим — 95%, 99,5% или 99,9995%, от вида газа — кислорода, азота или водорода, и от требуемой производительности — низкой или очень высокой, наши технологии и опыт обеспечат надежную и экономичную поставку газа.