Air Products (NYSE: APD) kompaniyasi dunyodagi yetakchi sanoat gaz ishlab chiqaruvchilaridan biri hisoblanib, bozorda 80 yildan ko'proq vaqt davomida faoliyat yuritmoqda. Kompaniyaning asosiy faoliyati - atmosfera va texnologik gazlarni ishlab chiqarish va turli tarmoqlar, jumladan, neftni qayta ishlash va neft kimyosi, metallurgiya, elektron sanoat va oziq — ovqat va ichimliklar ishlab chiqarish uchun tegishli asbob-uskunalar ishlab chiqarishdan iborat. Air Products kompaniyasi, shuningdek, dunyodagi yetakchi suyultirilgan tabiiy gazni qayta ishlash texnologiyasi va unga tegishli uskunalarni yetkazib beruvchi hisoblanadi.
2019 yilda "Air Products" kompaniyasi Markaziy Osiyoda o'z faoliyatini boshladi. "Air Products" ning O'zbekistondagi vakolatxonasi Toshkent shahrida Markaziy ofisini ochdi. O'zbekiston Respublikasida sanoat gazlariga bo'lgan ehtiyoj ortib borayotganini ta'minlash maqsadida Mosan Gaz qo'shma korxonasi ro'yxatdan o'tkazildi.
Air Products O'zbekistonda sanoat gaz kompleksini sotib olish, egalik qilish va faoliyat yurutish arafasida.
Air Products kompaniyasi O'zbekiston Respublikasi hukumati va "O'zbekneftgaz" AJ ("UNG") bilan Qashqadaryo viloyatida tabiiy gazni qayta ishlash korxonasini sotib olish, egalik qilish va ulardan foydalanish bo'yicha 1 milliard AQSh dollariga teng investitsiya shartnomasini imzoladi.
Tabiiy gazni qayta ishlash va sintetik gazga aylantirish sanoat kompleksi UNG davlat energetika kompaniyasining ko'p milliard dollarlik korxonasining ajralmas qismi bo'lib, gazni qayta ishlab suyuqlikka aylantiruvchi - dunyodagi eng zamonaviy elektr stantsiyalaridan biridir.
Air Products kompaniyasining sanoat gazi sohasidagi asosiy biznesi va talablariga to'liq mos keladigan loyihasi UNG - ga arzon narxlardagi yuqori toza yoqilg'i ishlab chiqarishga, O'zbekiston Respublikasiga esa energiya ishlab chiqarish va jamiyat ehtiyojlarini qondirishga e'tibor qaratish imkonini beradi.
O‘zbekistondagi eng yirik va barqaror suyuq CO2 ishlab chiqarish korxonasi
Air Products O‘zbekiston Respublikasidagi “Navoiyazot” kimyo majmuasi negizida yuqori tozalikdagi suyuq karbonat angidrid (LCO₂) ishlab chiqarish bo‘yicha o‘zining ilk zavodini tashkil etishga 17,5 million AQSh dollaridan ortiq sarmoya kiritdi. Ushbu ishlab chiqarish jarayoni CO₂ chiqindilarini sezilarli darajada kamaytiradi – loyiha davomida deyarli bir million tonna karbonat angidrid atmosferaga chiqishining oldi olinadi.
O'zbekiston Respublikasida sanoat gazlarini yetkazib berish
Biz loyihani spetsifikatsiyalarga muvofiq bajarishimiz yoki buyurtmachilarimizning ehtiyojlariga qarab standart yechimlarni taklif qilishimiz mumkin.
• Havo taqsimlovchi qurilmalarini (HTQ) mijozlar ixtisosligiga muvofiq qurish.
• Buyurtmachilarning mavjud yoki rejalashtirilgan sanoat ob'ektlariga osongina integratsiya qilingan sanoat gazlarini ishlab chiqarish uchun to'liq modulli qurilmalar shaklidagi standart yechimlari.
Ma'lumot uchun biz bilan bog'lanishingiz mumkin.
Yuqori unumli havo taqsimlovchi qurilmalari (HTQ)
Buyurtmachilarning ehtiyojlariga qarab, Air Products kislorod, azot, argon va noyob gazlarni ishlab chiqarish uchun havo taqsimlovchi qurilmalar (HTQ). bilan ta'minlaydi. Buyurtmachilarning talabiga binoan umumiy ishlab chiqarish quvvati kuniga bir necha yuz tonnadan tortib undanda yuqori ko'lamda ishlab chiqarishgacha.
Air Products PRISM ® sanoat gazlarini ishlab chiqarish qurilmalari
Bundan tashqari, buyurtmachilarning mavjud yoki rejalashtirilgan sanoat ob'ektlariga osongina integratsiya qilinadigan to'liq modulli qurilmalardan tashkil topgan Standart yechimlarni taklif etamiz.
KISLOROD ishlab chiqarish
Air Products PRISM® kislorodni ishlab chiqarish tizimi:
• Vakuum qisqa aylanish adsorbsiyasi (VQAA) texnologiyasiga asoslangan generatorlar
AZOT ishlab chiqarish
Air Products PRISM® azonni ishlab chiqarish tizimi:
• Qisqa aylanish adsorbsiyasi (QAA) texnologiyasiga asoslangan generatorlar
• Kriogen generatorlar
• Мемbranalar
VODOROD ishlab chiqarish
Air Products PRISM® vodorodni ishlab chiqarish tizimi, shuningdek, texnologik gazlarni qayta tozalash:
• Qisqa aylanish adsorbsiyasi (QAA) texnologiyasiga asoslangan vodorodni qayta tozalash tizimi
• Metanning bug' reformingini o'rnatish(SMR)
• Membrana texnologiyasi asosida vodorodni ajratish bloklari
• Elektrolizerlar
Buyurtmachilar maydonida Air Products ning gaz ishlab chiqarish uchun qurilmalari ko'lami turli shakllarda — to'liq membrana tizimlaridan kriogen o'simliklargacha amalga oshiriladi. Shunday qilib, soflik darajasi — 95%, 99,5% yoki 99,9995%, gaz turi — kislorod, azot yoki vodorod va talab etilayotgan ishlab chiqarish quvvati — past yoki juda yuqori bo'lishidan qat'i nazar, bizning texnologiyalar va tajriba ishonchli va tejamli gaz etkazib beradi.

Once the menu is open you can move between options with the arrow keys and select an option with the enter or space keys. Typeahead search is also available.
Air Products (NYSE: APD) is a world-leading industrial gases company in operation for more than 80 years. Focused on serving energy, environment and emerging markets, the Company provides essential industrial gases, related equipment and applications expertise to customers in dozens of industries, including refining, chemical, metals, electronics, manufacturing, and food and beverage. Air Products is also the global leader in the supply of liquefied natural gas process technology and equipment.
Air Products began operations in Central Asia in 2019 and opened office in Tashkent, the capital city of Uzbekistan. Later on, this year, was registered a joint venture Mosan Gaz to meet the growing demand for industrial gases in the Republic of Uzbekistan. We offer industrial gases, welding and food mixtures of guaranteed quality and convenient delivery.
Uzbekistan gas-to-liquids facility
Air Products to Acquire, Own and Operate Industrial Gas Complex in Uzbekistan
Air Products has signed an investment agreement with the Government of the Republic of Uzbekistan and Uzbekneftegaz JSC (“UNG”) to acquire, own and operate a natural gas-to-syngas processing facility in Qashqadaryo Province, Uzbekistan for US$1 billion.
The natural gas-to-syngas industrial complex is an integral part of state-owned energy company UNG’s multi-billion gas-to-liquid facility―one of the most advanced energy plants in the world.
The project, which is fully aligned with Air Products’ core industrial gas business and competencies, will enable UNG to focus on producing low-cost, high-purity fuels and the Republic of Uzbekistan to meet its growing energy production and societal needs.
Navoi carbon dioxide plant in Uzbekistan
Largest and Most Sustainable Liquid CO2 Production Facility in Uzbekistan
Air Products has invested over USD 17,5 million to establish its first clean liquid carbon dioxide (LCO₂) production facility in the Republic of Uzbekistan, located at the Navoiazot chemical complex. The new CO₂ production facility will reduce greenhouse gas emissions, with an estimated avoidance of nearly one million tonnes over the project lifecycle.
PSA Plant
Supply of industrial gases
We can carry out a project according to specifications or offer a standard solution, depending on the needs of our customers.
• Construction of air separation units (ASU) according to customer specifications.
• Standard solutions in the form of complete modular plants for the generation of industrial gases, which can be easily integrated into existing or planned industrial facilities of customers.
For more information and references please contact us.
High performance air separation units
High performance air separation units (ASU)
Based on customer needs, Air Products supplies Air Separation Units (ASUs) for the production of oxygen, nitrogen, argon and rare gases. Starting from plants with a total capacity of several hundred tons per day to large-scale production upon the customer request.
Air Products PRISM® Gas Generation Systems
We also offer standard solutions, which are complete modular plants that can be easily integrated into the existing or planned industrial facilities of the customers.
Oxygen Production
Oxygen Generators Air Products PRISM®:
• Generators based on Vacuum pressure swing adsorption (VPSA) technology
Nitrogen Production
Nitrogen Generators Air Products PRISM®:
• Generators based on Pressure swing adsorption (PSA) technology
• Cryogenic generators
• Membranes
Hydrogen Production
Hydrogen supply and process gas post-treatment systems Air Products PRISM®:
• Steam methane reformers (SMR)
• Hydrogen recovery units based on
• Membrane technology Electrolyzers
Air Products' PRISM® on-site gas generation systems
Air Products PRISM® on-site gas generation systems range from packaged membrane systems to cryogenic installations. So, whether your facility needs 95%, 99.5% or 99.9995% purity; small or a very large flow rate; oxygen, nitrogen or hydrogen, we have the technology and expertise to deliver the most dependable, optimal and economical mode of gas supply.