Air Products kompaniyasi O‘zbekiston Respublikasi hukumati va “O‘zbekneftgaz” AJ (“UNG”) o‘rtasida O‘zbekistonning Qashqadaryo viloyatida tabiiy gazni singazga qayta ishlash zavodini sotib olish, egalik qilish va undan foydalanish bo‘yicha 1 milliard AQSH dollariga investitsiya shartnomasini imzoladi. Tabiiy gaz-singaz sanoat majmuasi UNG davlat energetika kompaniyasining 1,5 million tonna ishlab chiqaradigan dunyodagi eng texnologik energiya ishlab chiqarish zavodlaridan biri bo'lgan ko'p milliardli gazdan suyuqlikka (GTL) ajralmas qismi hisoblanadi. yiliga mahalliy foydalanish va potentsial eksport uchun yuqori qo'shimcha qiymatga ega sintetik yoqilg'i.
Xarid qilish shartnomasiga ko'ra, Air Products ikkita yirik havo ajratish qurilmasi, ikkita yirik avtotermik reformatsiya qurilmasi va Uzbekistan GTL majmuasi doirasida vodorod ishlab chiqarish blokini sotib oladi, egalik qiladi va boshqaradi hamda kislorod, azot, vodorod va singazni yetkazib beradi. UNG bilan uzoq muddatli, ol yoki to'lash/belgilangan to'lov shartnomasi bo'yicha. UNG xom ashyoni tabiiy gaz va kommunal xizmatlar bilan ta'minlaydi va barcha mahsulotlarni tortib oladi.
Loyiha Air Products kompaniyasining asosiy sanoat gaz biznesi va vakolatlariga to'liq mos keladi. Bu UNGga e'tiborini arzon, yuqori toza yoqilg'i ishlab chiqarishga qaratish imkonini beradi va O'zbekiston Respublikasi o'sib borayotgan energiya ishlab chiqarish va ijtimoiy ehtiyojlarni qondirish uchun.
Uzbekistan GTL zavodi
“Air Products” kompaniyasining “O‘zbekneftgaz” AJning zamonaviy GTL ob’ektida sanoat gaz majmuasini sotib olish, egalik qilish va ulardan foydalanish bo‘yicha 1 mlrd.

Air Products подписал инвестиционное соглашение с правительством Республики Узбекистан и акционерным обществом "Узбекнефтегаз" ("UNG") о приобретении, владении и эксплуатации установки для переработки природного газа в синтез-газ в Кашкадарьинской области, Узбекистан, на сумму 1 миллиард долларов США. Промышленный комплекс по поставке природного газа в синтез-газ является составной частью многомиллиардного завода по производству газа в жидкой металлургической промышленности (UNG), входящего в государственную энергетическую компанию UNG. Это один из самых высокотехнологичных установок по выработке энергии в мире, производящий 1,5 миллиона тонн в год синтетических видов топлива с высокой добавленной стоимостью для внутреннего потребления и потенциального экспорта.
В соответствии с соглашением о закупке, компания Air Products приобретет, будет владеть двумя крупномасштабными установками разделения воздуха, двумя крупными установками автотермического риформинга и установкой производства водорода в составе комплекса GTL в Узбекистане и поставлять кислород, азот, водород и синтетический газ в соответствии с долгосрочным контрактом, заключенным с UNG на контракт с фиксированной или фиксированной комиссией. UNG будет снабжать сырьем природный газ и коммуникации, а также забирать всю продукцию.
Проект полностью согласуется с основными сферами деятельности и направления деятельности компании Air Products. Это позволит UNG сосредоточиться на производстве недорогого, высокочистого топлива, а также увеличит потребности Республики Узбекистан в растущих потребностях в энергии и потребности общества.
Узбекский завод GTL
Air Products Соглашение на $ 1 млрд. о приобретении, владении и эксплуатации промышленного газового комплекса на современном заводе GTL в компании «Узбекнефтегаз»