Air Products kompaniyasi O‘zbekiston Respublikasi hukumati va “O‘zbekneftgaz” AJ (“UNG”) o‘rtasida O‘zbekistonning Qashqadaryo viloyatida tabiiy gazni singazga qayta ishlash zavodini sotib olish, egalik qilish va undan foydalanish bo‘yicha 1 milliard AQSH dollariga investitsiya shartnomasini imzoladi. Tabiiy gaz-singaz sanoat majmuasi UNG davlat energetika kompaniyasining 1,5 million tonna ishlab chiqaradigan dunyodagi eng texnologik energiya ishlab chiqarish zavodlaridan biri bo'lgan ko'p milliardli gazdan suyuqlikka (GTL) ajralmas qismi hisoblanadi. yiliga mahalliy foydalanish va potentsial eksport uchun yuqori qo'shimcha qiymatga ega sintetik yoqilg'i.
Xarid qilish shartnomasiga ko'ra, Air Products ikkita yirik havo ajratish qurilmasi, ikkita yirik avtotermik reformatsiya qurilmasi va Uzbekistan GTL majmuasi doirasida vodorod ishlab chiqarish blokini sotib oladi, egalik qiladi va boshqaradi hamda kislorod, azot, vodorod va singazni yetkazib beradi. UNG bilan uzoq muddatli, ol yoki to'lash/belgilangan to'lov shartnomasi bo'yicha. UNG xom ashyoni tabiiy gaz va kommunal xizmatlar bilan ta'minlaydi va barcha mahsulotlarni tortib oladi.
Loyiha Air Products kompaniyasining asosiy sanoat gaz biznesi va vakolatlariga to'liq mos keladi. Bu UNGga e'tiborini arzon, yuqori toza yoqilg'i ishlab chiqarishga qaratish imkonini beradi va O'zbekiston Respublikasi o'sib borayotgan energiya ishlab chiqarish va ijtimoiy ehtiyojlarni qondirish uchun.
Uzbekistan GTL zavodi
“Air Products” kompaniyasining “O‘zbekneftgaz” AJning zamonaviy GTL ob’ektida sanoat gaz majmuasini sotib olish, egalik qilish va ulardan foydalanish bo‘yicha 1 mlrd.

Uzbekistan gas-to-liquids facility
Air Products signed an investment agreement with the Government of the Republic of Uzbekistan and Uzbekneftegaz JSC ("UNG”) to acquire, own and operate a natural gas-to-syngas processing facility in Qashqadaryo Province, Uzbekistan for US$1 billion. The natural gas-to-syngas industrial complex is an integral part of state-owned energy company UNG's multi-billion gas-to-liquid (GTL) facility―one of the most technologically advanced energy production plants in the world―producing 1.5 million tonnes per year of high value-add synthetic fuels for domestic use and potential export.
Under the purchase agreement, Air Products will acquire, own and operate two large-scale air separation units, two large-scale auto-thermal reforming units, and a hydrogen production unit within the Uzbekistan GTL complex and supply oxygen, nitrogen, hydrogen and syngas under a long-term, take-or-pay/fixed fee contract to UNG. UNG will supply the feedstock natural gas and utilities, and offtake all products.
The project is fully aligned with Air Products’ core industrial gas business and competencies. It will enable UNG to focus on producing low-cost, high-purity fuels and the Republic of Uzbekistan to meet its growing energy production and societal needs.
Air Products' US$1 billion agreement to acquire, own and operate industrial gas complex at Uzbekneftegaz JSC’s advanced GTL facility